Az illatgyógyászat, azaz aromaterápia is egy idős az emberrel, de
az ősi mestereinek Egyiptomot tartjuk, akik már időszámítás előtt 4500 évvel bizonyíthatóan alkalmazták ezt a gyógyító terápiát. A múmiák balzsamozásában cédrus, mirha, szerecsendió, szegfűszeg és fahéj illóolajat használtak. Az Ebers papirusztekercsen több illóolajos recept is található. Időszámításunk előtt 2650-ben a Sárga Császár gyógynövénykönyve is tartalmazott Kínában jelentős számú illóolajat. A rózsaolajat májbetegségre használták, a gyömbér illóolaját pedig malária ellen. A görögök szerint a legbiztosabb út az egészséghez a naponta vett aromásfürdő és illatos masszázs. Itt találkozunk először az illóolajos prevencióval is. Európában 1616-ban J.J.Wecker a következőt írta: az illatos olajok kétségtelenül összetett gyógyszerek, melyek hatással vannak az agyra és megszüntetik a minket körülvevő levegőben lebegő kellemetlen szagokat és fertőzéseket. A modern aromaterápia fogalmának megteremtője Rene Gattenfosse volt. Nevéhez fűződik az aromaterápiával való gyógyítás kidolgozása is. 1928-ban jelent meg az a könyve, melyben az illóolajokkal való gyógyítást már aromaterápiának nevezte. Önállóságát az 1985-ben megalakult Aromaterapeuták Nemzetközi Szövetsége jelzi. Ettől az időponttól tekinthetjük valódi önálló gyógyító ágazatnak az illóolajos terápiát, azaz az aromaterápiát.
Bár az illatok tárháza szinte kifogyhatatlan, tudnunk kell, hogy gyógyhatása csak a 100 %-os olajoknak van. Az illóolajokat általában a növény hormonjának vagy életerejének tartják, és a növény különböző részeiből vonják ki: a virágból, a fából, a gyantából, a levelekből vagy a vesszőből. Az előállítás módját mindig az a növényi rész határozza meg, melyikből az olajat nyerik. Az illóolajok tömény koncentrátumok, ezért csak nagyon kis mennyiségben használjunk belőlük.
Bár olajoknak hívjuk őket, a zsíros olajokhoz csak állagukban hasonlítanak, de kémiai összetételük teljesen más. Nem véletlenül kapták az " illóolaj " nevet. A zsíros olajoktól legkönnyebben éppen legjellemzőbb tulajdonságuk révén különböztethetjük meg őket. Az illóolajuk ugyanis magas forráspontjuk ellenére szobahőmérsékleten is állandóan párolognak, ezért pld. ha papírra csöppentjük őket, maradéktalanul elillannak, míg a zsíros olajok (kémiai úton előállított) kitörölhetetlen foltot hagynak. Ez a " foltpróba " egyben az egyetlen - de megbízható - minőségellenőrzési lehetőség is a laikus számára . A legtöbb gyógynövény illatát vegyi úton lehet utánozni, de a tiszta illóolaj gyógyító hatása semmiképpen nem állítható elő kémiai úton.
Nagyon fontos, hogy az illóolajat mindig oldjuk föl, ne rakjuk közvetlenül a vízbe, mert csak a víz felszínén fog úszni. Az illóolajok nem jó, ha magukban érintkeznek a bőrrel, kivétel ez alól a levendula olaj. Csípő érzést, bőrpirosságot okozhatnak. A legjobb oldóanyag a tej. 1-2 dl tejbe csöpögtessük bele a használni kívánt olajokat, öntsük a fürdővízbe és jól keverjük el.
A legfontosabb illóolajak:
Levendula
(Lavandula officinalis)
A Földközi-tenger mellékéről származik, nálunk is termesztett félcserje.
Az ajakosok családjába tartozó, illatos, ibolyakék színű virágú félcserje.
A növényből a virágát használják fel, üde nyílásukkor a
szárakról lefosztják és megszárítják. Intenzív illata van, elég csak
megfogni a virágát és egész nap illatos lesz a kezünk tőle.
Illóolaját vízgőz-desztillálással nyerik.
Hatása: égési sérülések, vágások, sebek, hólyagok, hólyaggyulladás, álmatlanság, nyugtatás.A levendula olaj az aromaterápia gyöngyszeme. A legsokoldalúbban felhasználható illóolaj az egyetlen illóolaj, amit közvetlenül bőrre lehet tenni.
Használata külsőleg:
- Inhalálás: arcüreg-gyulladás, hörghurut és általános megfázások esetén
- Fürdő I: a bőr rugalmasságának, simaságának megőrzésére, fáradtságra, izületi merevségre,
- Fürdő II: görcsoldásra: emésztéssel kapcsolatos, menstruációs problémáknál
- Lemosás és borogatás: megnyugtatja a gyulladásos bőrt, beleértve a pikkelysömört és az ekcémát is. Csillapítja a napozás okozta leégést, hűti a herpeszeket. Enyhe, kíméletes hatása miatt nyugodtan alkalmazható gyermekeknél is. Megnyugtatja, kiegyensúlyozza a bőr zsírosságát, segíti a bőrhibák gyógyulását, serkenti annak anyagcsere-folyamatait és elősegíti táplálását. Szabályozza a fejbőr zsírosságát, támogatja a túlápolt haj regenerálódását.
- Borogatás II: 1 csepp mentával együtt a halántékot kell bekenni vele Kiválóan alkalmas a migrén és az ideges fejfájások leküzdésére
- Olaj I: a hígítatlan illóolajat kenhetjük égésekre és rovarcsípésekre. Nehezen gyógyuló sebek és pattanások kezelésére.
- Olaj II: Enyhíti az izomfájdalmakat és izomgörcsöket. Segíti a horzsolások, zúzódások, kisebb sebek gyógyulását
- Párologtatás: eloszlatja a depressziót, segít az álmatlanság, a túlérzékenység, a hirtelen hangulatváltozások, az idegesség és a feszültségek felszámolásában. A levendula olaja messzire űzi a félelmet, tisztítja a gondolatokat, csökkenti a harag mértékét, valamint az aggályoskodást. Visszaállítja a lelki egyensúlyt, lecsillapítja az elmét, ellazít és támogatja a testi-lelki jó közérzet fenntartását. Semlegesíti az érzékek túlműködését.
- Masszázs I: oldja a lehangoltságot, a depressziót, helyreállítja a lelki egyensúlyt
- Masszázs II: mozgásszervi problémákra, fájdalmakra kitűnő, bázisolajba beletéve 5-10
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése